ANALIZATORY SKŁADU CIAŁA – waga z pomiarem tłuszczu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Analizator składu ciała BIA to urządzenie przeznaczone do badania składu ludzkiego ciała. Innymi słowy urządzenie, które po przeprowadzonym pomiarze informuje nas o ilościowej zawartości poszczególnych komponentów organizmu. Są to przede wszystkim woda, tkanka tłuszczowa oraz proteiny i minerały. Na podstawie informacji o ilości tkanki tłuszczowej oraz wody, na którą składają się między innymi mięśnie, krew i organy, analizator składu ciała pozwala oszacować pochodne informacje takie jak ilość tkanki tłuszczowej wisceralnej , masę mięśni i ich rozmieszczenie, wodę całkowitą, wodę wewnątrzkomókową oraz zewnątrzkomórkową, zapotrzebowanie energetyczne kcal na dobę, ilość protein i minerałów, masę kostną, wiek metaboliczny i wiele innych parametrów. Niektóre analizatory dokonują pomiaru kąta fazowego, masy komórkowej organizmu czy hydratacji (uwodnienia) – istotnych parametrów przy ocenie odzywienia organizmu, jakości komórek (zaniszconych np. przez choroby przewlekłe czy atybitykoterapie) oraz proporcji w rozmieszczeniu wody.

Wszystkie dane są porównywane i prezentowane na tle norm dla danej płci, wieku czy grupy etnicznej. W ten sposób otrzymane wyniki są informacją o stanie zdrowia i odżywienia organizmu. Tak też na wczesnym etapie można zdiagnozować wiele schorzeń o podłożu metabolicznym np. nadwagę, otyłość, niedożywienie, niewydolność nerek czy serca i wynikające z nich skłonności do obrzęków. Dodatkwo analizatory BIA pozwalają na ocenę i monitorowanie spadku lub przyrostu masy mięśniowej majęce zastosowanie w medycynie sportowej i rehabilitacji.

słowa kluczowe: caltrac monitor, tanita um 073, tanita um 075, tanita 330s, bia 101 akern, cosmed k4b2, tanita bc 545 n, tanita viscan ab 140, tanita viscan, dynamometr cyfrowy, sensewear