Choroby XXI wieku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zdrowie jest jedną z takich spraw, których z jednej strony lekceważyć się nie chce, z drugiej zaś nikt świadomie nie zamierza tego robić. Niestety bez regularnych badań, czyli ogólnie pojętej profilaktyki, często różnorodnych schorzeń nie człowiek nie jest w stanie samodzielnie wykryć. Cukrzyca, bóle kręgosłupa, choroby nowotworowe to podstawowe schorzenia XXI wieku. Coraz częściej bywają nazywane chorobami cywilizacyjnymi, ponieważ dotykają w ostatnich latach z dnia na dzień większą liczbę osób.

Zarówno cukrzyca, jak i większość chorób nowotworowych są nieuleczalne. W przypadku cukrzycy współczesna medycyna na chwilę obecną może zaproponować jedynie leczenie, które w żaden sposób nie pokona choroby, lecz pozwoli normalnie z nią żyć. Cukrzyca typu 1 – tak zwana cukrzyca insulinozależna – wymaga od chorych kilkakrotnych iniekcji insuliny dziennie. Chory musi nie tylko nauczyć się robienia zastrzyków, ale także musi nauczyć się żyć z cukrzycą i nabyć wiedzę na jej temat, by jak najlepiej umieć z nią walczyć. Cukrzyca jest chorobą, która nie daje żadnych objawów w postaci jakichkolwiek bólów, stąd zdarza się, że osoba może być chora na cukrzycę przez wiele lat i wcale o tym nie wiedzieć. Tak dzieje się najczęściej w przypadku cukrzycy typu 2, na którą chorują zazwyczaj osoby starsze, otyłe bądź cierpiące na pewne zaburzenia metabolizmu. Nieleczona cukrzyca może jednak wywołać bardzo poważne konsekwencje w postaci śpiączki cukrzycowej i rozmaitych powikłań, które w zaawansowanych stadiach mogą zakończyć się między innymi amputacją kończyn, utratą wzroku czy niewydolnością nerek. Dlatego właśnie przy leczeniu cukrzycy tak ważna jest profilaktyka, dieta i regularne kontrole lekarskie w przychodni diabetologicznej.

Groźną chorobą XXI wieku są także nowotwory. Współczesna medycyna do dziś nie potrafi sobie z nimi poradzić i nie znajduje skutecznego lekarstwa, które byłoby w stanie przeciwdziałać rozwijającym się w bardzo szybkim tempie komórkom rakowym. Lekarze, onkolodzy, naukowcy wiedzą jedno – podstawą do możliwości wyleczenia raka jest jego wykrycie w bardzo wczesnym stadium, gdy jeszcze nowotwór w pełni się nie rozwinął. Wśród nowotworów u kobiet często spotyka się raka piersi, płuc, szyjki macicy czy trzustki. U mężczyzn natomiast najczęściej spotykane są: rak płuc i oskrzeli, żołądka, prostata, rak krtani. Jak je leczyć? Najczęściej stosowaną metodą leczenia bądź próbą walki z nowotworem jest chemio- bądź radioterapia. W wielu przypadkach stosuje się również leczenie chirurgiczne lub immunoterapię. Niestety w wielu przypadkach rak – mimo czasem długoletniej walki – wygrywa z człowiekiem. Jednak obok tych przypadków coraz więcej spotyka się i takie, w których chory w owej walce zwyciężył i – choć musi być pod regularną kontrolą lekarską – cieszy się zdrowiem.