Hatha-joga (w terapii osteoartretyzmu)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Powolne ruchy jogi i łagodne napinanie mięśni są szczególnie pomoc­ne w łagodzeniu dolegliwości osteoartretyzmu. Ćwiczenia te oddziałują na głęboko położone obszary chorych stawów. Asany zwiększają też ich giętkość i łagodnie rozciągają napięte mięśnie, a więc usuwają obie przy­czyny bólu osteoartretycznego. Hatha-joga stanowi również doskonałą metodę zapobiegawczą, gdyż asany wykonywane na stojąco wzmacniają mięśnie nóg, pośladków, brzucha, pleców i ramion.

Leczenie jogą polega na ćwiczeniu asanów przez miesiąc. W celu osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się rozpoczynanie ćwiczeń od oddychania brzusznego i medytacji, a następnie rozgrzewki powitania słońca.

Niżej wymienione asany mogą zwiększyć giętkość układu kostnego oraz wzmocnić i napiąć mięśnie. Jeżeli nie ma innych zaleceń, w większości pozycji należy zacząć od 10 sekund i stopniowo zwiększać czas trwania ćwiczenia do kilku minut, jeśli nie wywołuje to dyskomfortu. W przypadku silnego osteoartretyzmu można poprzestać na 5-minutowych sesjach.

Joga jest metodą bezpieczną i skuteczną. Może być stosowana równolegle ze wszystkimi innymi terapiami naturalnymi. Niektóre pozycje mogą jednak nasilić pewne dolegliwości, przede wszystkim nad­ciśnienie i przepuklinę. Należy o tym pamiętać, i sprawdzić, które z pozycji mogą być w twoim przypadku niewskazane.