HINDUIZM
1 vote, 2.00 avg. rating (69% score)

Hinduizm to zbiorcza nazwa na grupę wierzeń religijnych wyznawanych przez prawie miliard ludzi na świecie, z czego około 900 tysięcy mieszka w Indiach i Nepalu.
Jest bardzo wiele odłamów hinduizmu, które różnią się ze względu na istotę boga i różne praktyki religijne a łączą przede wszystkim:
1. Szacunek dla świętych ksiąg;
2. Wiara w reinkarnację;
3. Wiarę w prawo akcji i reakcji (karma);
4. Różnie rozumiane dążenie do wyzwolenia.

W hinduizmie istnieje wiara w bóstwa męskie, czyli dewy (Brahma, Wisznu) i żeńskie dewi (Saraswati) i są to bóstwa Dobra a ich przeciwnikami są Asurowie czyli bóstwa Zła.
Wyznawcy hinduizmu wierzą w nieśmiertelną duszę, która stworzona jest na podobieństwo Boga, ale jest jeszcze niedoskonała; przez kolejne reinkarnacje (wchodzi w przedmioty, rośliny, zwierzę i człowieka i jeszcze parę wyższych postaci) udoskonala się aż po zjednoczenie i stopienie się z Absolutem. Czasami (za karę po popełnieniu zbrodni)dusza może przybrać postać niższą. Ta wędrówka dusz nazywa się sansara; hindusi dążą do zakończenia tej wędrówki i do zjednoczenia się z bogiem przez jedną z trzech dróg(miłość i oddanie, zdobywanie mądrości duchowej lub bezinteresowne działanie).