Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
1 vote, 3.00 avg. rating (79% score)

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to niezwykle ważny dokument dla właścicieli i zarządców budynków, które spełniają wymogi jej posiadania, zarówno odnośnie kubatury budynku czy też w przypadku występowania w nim tzw. stref wybuchu.
Niestety właściciele i administratorzy często zapominają o tym, że instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to obowiązkowy dokument, za brak którego mogą grozić wysokie kary, a nawet odpowiedzialność prawna w wypadku wystąpienia pożaru, łącznie z odpowiedzialnością karną, jeśli dojdzie do zniszczenia mienia znacznej wartości lub ofiar w ludziach, utraty zdrowia i życia.
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to także coraz częstszy wymóg towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli kwestie zabezpieczenia budynku w kwestii przeciwpożarowej są odpowiednio uregulowane i zawarte w prawidłowo opracowanej instrukcji, mogą spowodować obniżenie składki ubezpieczeniowej. Jeśli zaś wymogi te nie są spełnione i brak jest instrukcji, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.