KALWINIZM
1 vote, 2.00 avg. rating (69% score)

Kalwinizm wywodzi się z reformacji, jaka miała miejsce w Szwajcarii. Jego twórcą był Jan Kalwin, od którego nazwiska wziął nazwę cały nowy ruch. W dzisiejszych czasach najwięcej wyznawców kalwinizmu mieszka w Szkocji oraz w Szwajcarii a także w Republice Południowej Afryki, Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki..
Najważniejsze różnice między kalwinizmem a pozostałymi religiami chrześcijańskimi to nauka o predestynacji, według której człowiek nie ma zbyt wielkiego wpływu na swój los, gdyż z chwilą urodzenia jest przeznaczony przez Boga albo do zbawienia albo do potępienia (Bóg dokonał tego wyboru już przy stwarzaniu świata) i nic nie może tego zmienić.
W kościołach nie było obrazów ani rzeźb, kult polegał tylko na czytaniu i kontemplowaniu Biblii. Obowiązywała także praktyka chrzczenia niemowląt; kalwinizm ostro podchodził do zabawy, gier hazardowych, tańców i zdób.
Uznawano tylko dwa sakramenty (chrzest i eucharystia),ale w Komunii nie uznaje się realnej obecności Chrystusa, który umarł nie za wszystkich ludzi tylko za tych, którzy przeznaczeni są od początku świata do zbawienia?