Kolagen: białko, główny składnik tkanki łącznej
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kolagen: białko, główny składnik tkanki łącznej.

Kortykosterydy: lekarstwa stosowane czasem do leczenia astmy i zapalenia stawów. Ich działanie jest podobne do działania hormonów nadnerczy.

Lipoproteiny o dużej gęstości: małe, gęste lipoproteiny, „wypłuku­jące” z krwi cholesterol i przenoszące go do wątroby w celu wydalenia.

Łaknienie spaczone: łaknienie i spożywanie specyficznych substan­cji, takich jak glina, soda oczyszczona lub ziemia; zwykle skutek niedo­boru żelaza.

Łożysko: organ kształtujący się w trzecim miesiącu ciąży, którego zadaniem jest zaopatrywanie płodu w tlen i składniki odżywcze oraz odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii.

Miednica: element szkieletu – obręcz kostna, wspierająca dolną część ciała. Składa się z pięciu dolnych kręgów kręgosłupa oraz dwóch kości biodrowych.

Pęcherzyk jajnika: mały pęcherzyk z rozwijającą się wewnątrz ko­mórką jajową; zawierający specjalne komórki wytwarzające estrogen i progesteron. Po owulacji pęcherzyk staje się ciałkiem żółtym.

Prostaglandyny: grupa substancji podobnych w działaniu do hor­monów: regulują ciśnienie krwi, wywołują stany zapalne i stymulują skurcze macicy podczas porodu. W zależności od roli, jaką pełnią w organizmie, rozróżnia się „dobre” i „złe” prostaglandyny.

Przepuklina: patologiczne wysunięcie tkanki lub narządu.

Rzęsistek: silnie drażniąca infekcja pochwy, nie mająca jednak po­ważnych konsekwencji.

Siara: płyn pojawiający się w piersi od drugiego miesiąca ciąży, zanim pojawi się mleko.