Meble z drewna litego
1 vote, 5.00 avg. rating (99% score)

Meble dawniej i dziś

Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz meble wykonywano z prawdziwego, litego drewna. Nasze babcie i dziadkowie posiadali ręcznie wykonane kredensy i komody, które cieszyły oko swym wyglądem. Dzięki doskonałym materiałom, z jakich zostały wykonane niektóre z nich przetrwały do dzisiaj, znajdując się w rękach pasjonatów i kolekcjonerów starych mebli.
Niestety szafy czy komody oferowane obecnie do sprzedaży przez duże sklepy sieciowe nie mają raczej szans na tak długi żywot. Na ogół bowiem wykonane są one z płyty wiórowej, na której powierzchni przykleja się okleinę imitującą drewno. Wyroby te charakteryzują się zdecydowanie niższą trwałością niż meble z litego drewna, jednak są zdecydowanie szybsze w produkcji i tańsze. Osoby decydujący się na wyroby oferowane przez sieci handlowe muszą liczyć się z tym, że meble okleinowe przy jakimkolwiek, dłuższym kontakcie z wodą zaczną się odkształcać i rozwarstwiać. Istnieje także duża szansa na to, że efektowna okleina, odklei się pokazując mniej efektowną płytę wiórową.
Takich problemów nie mają ci, którzy kupują meble z drewna litego. Cięższa, solidna konstrukcja jest odporna na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli do nich dojdzie, zawsze istnieje możliwość zeszlifowania uszkodzonej powierzchni i jej ponowne pomalowanie.
Chociaż w obecnych czasach coraz mniej jest prawdziwych stolarzy i rzemieślników wykonujących tego typu prawdziwe meble, można ich znaleźć. Warto poszukać zwłaszcza w Internecie. Jeśli komuś zależy na jakości, znajdzie to czego szuka.