Nie ćwicz, jeżeli jesteś chora
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Gdy już wciągniesz się w rytm rutynowych ćwiczeń, prawdopodobnie będziesz z niecierpliwością czekać na kolejne zajęcia – a może nawet poczujesz się źle, gdy opuścisz trening. Pamiętaj, aby podczas ćwiczeń kierować się zdrowym rozsądkiem, dotyczy to zwłaszcza intensywnych ćwiczeń aerobowych. Oto kilka wskazówek:

Nie ćwicz, jeżeli jesteś chora, masz zawroty głowy lub czujesz się osłabiona. Jeśli podczas zajęć zaobserwujesz któryś z tych objawów, zrób przerwę na spacer i ćwiczenia rozciągające, po czym zrezygnuj z zajęć na dzień lub dwa.
Nie ćwicz, jeżeli odczuwasz silny ból mięśni lub stawów; przerwij na kilka dni i zacznij stopniowo od początku. Jeśli ból nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem.
Zawsze wykonuj ćwiczenia rozciągające (rozgrzewkę) przed przystąpie­niem do ćwiczeń i po ich zakończeniu – to pozwoli uniknąć drętwienia i kontuzji mięśni.
Ćwicz nie wcześniej niż co najmniej dwie godziny po jedzeniu.
Unikaj ćwiczeń w gorące dni, a w chłodne, jeżeli ćwiczysz na świeżym powietrzu, ubieraj się ciepło; nawet jeśli się spociłaś, nie zdejmuj ubrania – unikniesz ochłodzenia mięśni, czasem powoduje skurcze lub naciągnięcie.
„Bez pracy nie ma kołaczy” – to oczywiście prawda, pamiętajmy jed­nak, by stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, słuchaj swojego ciała i umysłu, aby przypadkiem nie przesadzić!