Niektóre substancje i produkty żywnościowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Niżej wymienione substancje, jak można sądzić, mają swój udział w terapii przeciwnowotworowej.

Jabłka: Pektyna w jabłkach wiąże substancje rakotwórcze w okrężnicy i wydala je z organizmu. Zjedzenie tylko jednego jabłka dziennie dowolnego gatunku może znacznie zredukować ilość substancji rako­twórczych.
Czosnek: Aby uaktywnić zawartą w czosnku aliacynę, która, jak się uważa, spowalnia wzrost guzów, ząbki czosnku należy zmiażdżyć lub posiekać. Codzienne jedzenie 6-10 ząbków czosnku jest odpowiednią dawką uderzeniową, wystarczającą, by wykorzystać jego zapobiegaw­cze właściwości.
Cebula: W cebuli znajdują się skoncentrowane związki chemiczne zawierające siarkę, które zapobiegają zmianom komórek, prowadzą­cym do wzrostu guza nowotworowego. Zaleca się jedzenie pół szklanki cebuli dziennie (surowej lub smażonej).
Błonnik: Błonnik przyspiesza przemieszczanie się substancji rakotwórczych w jelitach, chroniąc organizm przed długotrwałym ich oddziaływaniem. Rozpuszczalny błonnik znajduje się w owocach i wa­rzywach, natomiast nierozpuszczalny w nie oczyszczonych ziarnach. Eksperci zalecają łączenie obu rodzajów błonnika – szczególnie skute­cznego środka w profilaktyce raka okrężnicy, jak również innych no­wotworów.
Olej lniany: Zapobiega uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki i pobudza pracę antyutleniaczy.