OPÓŹNIENIE MENOPAUZY
1 vote, 2.00 avg. rating (69% score)

Wiadomo, że ona nadejdzie! Przekwitanie jest tak samo naturalne jak pokwitanie i po prostu trzeba się z tym pogodzić. Trzeba robić wszystko, aby je opóźnić, ale gdy nadejdzie traktować ten fakt z dystansem i w żadnym razie nie można uważać, że to właściwie koniec życia! Bo to nieprawda. W naszym klimacie kobiety przechodzą menopauzę około 50 roku życia, a że żujemy coraz dłużej, więc najprawdopodobniej mamy jeszcze dużo czasu (20- 30 lat).
Żeby ją jednak opóźnić należy przede wszystkim rzucić palenie (badania wykazują, że nałogowe palaczki mają ten etap życia około 2-5 lat wcześniej niż kobiety niepalące), leczyć choroby ogólnoustrojowe takie jak nadciśnienie, cukrzyca, schorzenia tarczycy: starać się unikać wahań w masie ciała ( tycie i chudnięcie, bo w tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny); dbać o dobre samopoczucie psychiczne, bo stresy także mają wpływ na gospodarkę hormonalną.
Dobrze jest spożywać produkty sojowe, które maja dobroczynny wpływ na gospodarkę hormonalną (fitoestrogeny) i opóźniają a potem łagodzą objawy menopauzy.