PIASEK W NERKACH
1 vote, 5.00 avg. rating (99% score)

Ból odczuwany przy oddawaniu moczu może być pierwszym objawem pojawienia się w nerkach niepożądanego piasku. Skąd się bierze? Osoby, które mało piją mają bardzo zagęszczony mocz, z którego wytrącają się złogi – to oczywiście wielkie uproszczenie. Ale osoby, które mają takie skłonności, powinny dużo pić, żeby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia moczu i zapobiegać tej bolesnej chorobie. W zależności, jakie kamienie tworzą się w organizmie (szczawianowe lub moczanowe) należy przestrzegać specjalnej diety, która zmieni odczyn pH moczu, przez co utrudni powstawanie złogów.
Częstym stereotypem jest, że przy kamieniach nerkowych powinno się pić piwo; jest to o tyle prawdziwe, że piwo jako płyn rozrzedza mocz i działa moczopędnie, więc od czasu do czasu wypicie piwa na pewno nie zaszkodzi, ale zbytnie przywiązanie do tego napoju może przerodzić się w trudności z innymi narządami wewnętrznymi (wątroba). Natomiast osoby zagrożone kamicą na pewno nie powinny pić dużej ilości czarnej herbaty (zwłaszcza wcześniej zaparzonej), gdyż jest ona źródłem sporej ilości szczawianów, które sprzyjają powstawaniu kamieni.
W razie nagłego ataku bólu można wspomóc się lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi i nie odkładać wizyty u specjalisty.