Selen, cynk, witaminy B-complex i miedź – terapia żywieniowa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Selen, cynk, witaminy B-complex i miedź – terapia żywieniowa

Selen

Pierwiastek śladowy – selen – jest kolejnym cennym składnikiem w leczeniu przewlekłych chorób. Chroni błony komórkowe wspomaga­jąc organizm w usuwaniu toksycznych odpadów, do których należą między innymi wolne rodniki. Selen zawiera też enzym dezaktywujący wolne rodniki i neutralizujący ich szkodliwość. Wraz z witaminą E stymuluje wytwarzanie niektórych rodzajów komórek układu immunolo­gicznego.

Cynk

Cynk, współdziałając z jednym z enzymów, wzmacnia komórki i chroni je przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Pobudza też aktyw­ność białych komórek krwi, zwalczających infekcje.

Witaminy B-complex

Mimo że wszystkie witaminy z grupy B-complex są bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania układu immunologicznego, witaminy B6 i B12 pełnią szczególną funkcję w jego wzmocnieniu i rozwoju. Są one niezbędne do wytwarzania „dobrych” prostaglandyn, które, jak się uważa, hamują wzrost guzów. Kwas foliowy odgrywa istotną rolę w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Niedobór tego związku łączony jest z rakiem szyjki macicy, dlatego zapewnienie odpowiedniej ilości pokar­mów zawierających ten składnik ma istotne znaczenie profilaktyczne.