Spędzanie czasu z dzieckiem
1 vote, 4.00 avg. rating (89% score)

Wielu rodziców mimo licznych obowiązków lubi w wolnych chwilach tworzyć coś z dzieckiem lub dla dziecka. Zwykle taka aktywność, poza zawodową, dostarcza ogromnej satysfakcji i motywuje do dalszych działań. Nie trzeba być artystą, plastykiem czy malarzem, aby stworzyć coś ciekawego a niejednokrotnie banalnego w swojej prostocie.

Wiele zależy od tego w jakim wieku są Wasze dzieci. W zasadzie, od tego zależy, czy tworzycie dla nich czy z nimi.

Dla dzieci. Możecie stworzyć tysiące fantastycznych rzeczy dla swojego malucha, oryginalnych i niepowtarzalnych tylko dzięki temu, że zostaną zrobione Waszymi rękoma. Oto zaledwie kilka propozycji.

Kocyk lub narzuta. Może być wykonany z włóczki bawełnianej na drutach lub szydełku. Wyobraźcie sobie kocyk w kolorach tęczy czy we wzór patchwork, w kolorowe lub stonowane romby. Mając maszynę do szycia możecie jeszcze bardziej poszaleć w kwestii doboru materiałów.
Dekoracja pokoju. Niezwykle popularne są wszelkiego rodzaju gotowe naklejki na ścianę lub dekoracje filcowe. Kupując w sklepie jesteście „skazani” na to, co mają już inni. Sami możecie stworzyć niepowtarzalny wzór, który ozdobi ściany i sufit pokoiku Waszego malucha. Może to być filcowa ramka z niespotykanymi postaciami z bajek, kolorowe literki tworzące imię dziecka czy różnorodne zwierzątka. Wykonanie takiej dekoracji samodzielnie pozwoli Wam na idealne wręcz dopasowanie kolorów do zasłon, pościeli i innych detali.

Tworzenie z dzieckiem. To zabawa dla cierpliwych, ponieważ podczas prac wykonywanych własnoręcznie z udziałem Waszego małego artysty wiele elementów może wyjść nieco inaczej niż zaplanowaliście… Małe rączki, choć chętne do pomocy czasem broją i zmieniają plany. Dlatego też jeżeli nie macie wręcz nadludzkiej cierpliwości i wicie, że nie dacie rady znieść zmiany planów względem ostatecznego wyglądu, skomplikowane prace wykonajcie sami. Do pracy z dzieckiem wybierzcie coś prostego. I tutaj kilka propozycji.

Budowa domku z pudełek. Zajrzyjcie do sklepu i wybierzcie kilka przepastnych pudeł. Następnie troszkę je powycinajcie, wzmocnijcie i posklejajcie. Potem tylko okna, okiennice, firanka ze starego T-shirtu lub chustki, skrzynka na listy, miejsce do odpoczynku w środku i szkielet domku gotowy. Od Was zależy czy ozdabianie elewacji pozostawicie w gestii jego mieszkańca, czy wykonacie sami.
Budowa domku dla lalek lub garażu dla samochodów. To znacznie prostsza budowla aniżeli domek, w którym ma zamieszkać Wasz syn czy córka. Nie każdy też może sobie pozwolić na dom w mieszkaniu. Dlatego też może warto zacząć od nieco prostszej konstrukcji przeznaczonej dla ulubieńców Waszych dzieci. W dzieciach jest coś niesamowitego, co sprawia, że własnoręcznie wybudowanym garażem czy domkiem dla lalek będą bawić się znacznie dłużej i z większym zapałem aniżeli tym zakupionym w sklepie. Dajcie dziecku farby, kredki, flamastry – niech samo ozdobi, to co powstało dzięki Waszej wspólnej pracy.
Maski z kartonu lub filcu. Dzieci uwielbiają się przebierać oraz przybierać twarze różnych postaci. Każda dziewczynka marzy aby być księżniczką czy pszczółką a chłopiec by zostać spidermanem, policjantem lub kotem. Aby stworzyć maskę wystarczy karton lub filc, w zależności z jakiego materiału będziecie tworzyć „drugą twarz” Waszego przebierańca. Kilka akcesoriów typu nitka, igła czy gumka. Możecie poszukać w Internecie gotowych wzorów do wydrukowania i przeniesienia na ostateczny materiał lub twórzcie według wyobraźni waszej i waszego dziecka.

Tworzenie dla dzieci, a szczególnie z dziećmi buduje niesamowitą więź pomiędzy rodzicami a ich potomkami. To czas, który pomimo licznych rodzicielskich obowiązków, umiecie przeznaczyć tylko dla Waszej pociechy. To bezcenny czas, który wywiera wspaniały wpływ na budowanie wspólnych zainteresowań, na tworzenie czegoś razem i na spędzenie czasu sam na sam z Waszym dzieckiem i jego potrzebami. Bezcenne.