Szamba ekologiczne
1 vote, 4.00 avg. rating (89% score)

Fachowo wykonana, szczelna i solidna sieć kanalizacyjna to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego nowo budowanego domu. Niestety, czasami zdarzają się przykre sytuacje, kiedy nie ma możliwości podłączenia jej do zbiorczego systemu odprowadzania nieczystości, co powoduje konieczność zastosowania alternatywnych rozwiązań takich jak szamba ekologiczne.
Są to bezodpływowe zbiorniki na ścieki wykonane z najwyższej jakości tworzywa sztucznego, którym najczęściej jest polietylen wzmacniany żywicą epoksydową i włóknami szklanymi. W dobie powszechnie panującej ekologii powoli ale nieubłaganie zastępują one szamba wykonane z betonu, cięższe i trudniejsze w montażu.
Szamba ekologiczne są równie odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak nacisk oraz szkodliwe procesy zachodzące w gruncie. Dzięki ich konstrukcji i użytym materiałom nie grozi im korozja, a prawidłowo wykonane podłączenie gwarantuje praktycznie stuprocentową szczelność. Jedyną wadą jaka posiadają szamba ekologiczne z tworzyw sztucznych jest konieczność ich dokładnego mocowania w gruncie, aby uniknąć przesuwania i podmywania przez działanie wód gruntowych. Jeśli mocowanie będzie poprawne, to zbiornik będzie służył bezawaryjnie przez długie lata i trzeba będzie tylko pamiętać o regularnym jego opróżnianiu.