Analizatory składu ciała biaW analizatorach składu ciała i wagach z pomiarem tłuszczu stosowaną metodą jest nieinwazyjna metoda impedancji bioelektrycznej (BIA), która polega na przesłaniu prądu elektrycznego o niskim natężeniu (£ 1 mA) i wysokiej częśtotliwości (zazwyczaj 50 kHz lub połączenie kilku częstotliwości) przez elektrody przyłożone do określonych punktów na ciele (najczęściej są to stopy i ręce) i zmierzeniu impedancji czyli oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji. Można stwierdzić, że bioimpedancja jest to określenie wielkości przeszkody (oporu) jaką ciało stanowi dla płynącego prądu elektrycznego.. Bioimpedancję można stosować u osób obu płci, w każdym wieku, u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby przewlekłe, ze szczególnym uwzględnieniem chorób związanych z metabolizmem.

Zasada jest taka, że tkanka beztłuszczowa (np. mięśnie, narządy i krew) zawiera dużo wody i rozpuszczonych w niej elektrolitów, zatem jest dobrym przewodnikiem, podczas gdy tkanka tłuszczowa zawiera małą ilość wody i stanowi przeszkodę dla płynącego prądu. U kobiet na wodę przypada przeciętnie 52-55%, a u mężczyzn 63-65% masy ciała.

Za techniki najdokładniejsze uznano kilka metod referencyjnych. Są to:

DEXA – absorpcja podwójnej energii promieni X
ADP – Air-Displacement-Plethysmography (pletyzmografia)
D2O – rozcieńczenie izotopu deuteru
NaBr – rozcieńczenie bromku sodu
MRI – rezonans magnetyczn
CT – tomografia komputerowa

Ich wady to koszt i rozmiar aparatury oraz mała dostępność. Często znajdują się tylko w niektórych szpitalach i instytutach badawczych, a koszt testu jest bardzo wysoki. Analizatory składu ciała wykorzystujące metodę BIA charaktryzują się bardzo wysoką korelacją wyników do rezultatów otrzymywanych poszczególnymi metodami referencyjnymi. Niektóre urządzenia BIA były porównywane tylko z pojedynczymi metodami referencyjnymi a inne ze wszystkimi. Warto wiedzieć, jaką referencję ma dany analizator aby mieć pewność co do wiarygodności otrzymywanych wyników. Niezmiennie jednak zastosowanie i wykorzystanie analizatorów składu ciała BIA jest coraz powszechniejsze. Są to urządzenia stosunkowo niedrogie, w porówaniu do innych urządzeń badających skład ciała, dlatego też coraz więcej instytucji wyposaża swoje gabinety i salony w tego typu sprzet. Badanie na analizatorze składu ciała jest proste i nieinwazyjne co wpływa na komfort takiego badania, a co najważniejsze, jest zachowana wysoka wiarygodność pomiarów co czyni z analizatorów BIA rewelacyjne urządzenie diagnostyczne.

słowa kluczowe: tanita bf 522w, tanita 980, x scan plus ii, akern, mc 980 ma, tanita mc 180, waga tanita instrukcja obsługi, tanita mc 180 ma, tanita bc 590bt, quark cpet, tanita am 120e