Ćwiczenia aerobowe należą do ćwiczeń wytrzymałościowych, dzięki którym do mięśni i narządów ciała dociera więcej utlenionej krwi. Ogólnie mówiąc, każdy rodzaj aktywności, która przyspiesza oddech i bicie serca, to ćwiczenia aerobowe, na przykład: taniec aerobowy, chodzenie, bieganie, chodzenie sprawnościowe, jazda na rowerze, pływanie i narciarstwo prze­łajowe. Do przyrządów przeznaczonych do uprawiania ćwiczeń aerobowych należą między innymi rowery stacjonarne i steppery. Aby osiągnąć najle­psze wyniki, w trakcie wykonywania ćwiczeń starajmy się utrzymywać zalecaną szybkość bicia serca przez co najmniej piętnaście minut. Ćwicze­nia aerobowe poprawiają pracę układu oddechowego i krwionośnego. Wzmacniają mięsień sercowy, uelastyczniają arterie i żyły, a także obniżają poziom tłuszczu we krwi oraz w całym organizmie.

Ćwiczenia anaerobowe są przeciwieństwem ćwiczeń aerobowych. Po­legają na wykonywaniu krótkich, energicznych ćwiczeń, takich jak bieg na krótkich dystansach (sprint). Chociaż rozwijają siłę mięśni, nie po­prawiają krążenia ani oddychania.

W planowanym programie ćwiczeń uwzględnij przede wszystkim to, co sprawia ci przyjemność i co jesteś w stanie wykonać. Niektóre osoby lubią ćwiczyć w samotności – jest to dla nich czas „wyciszenia się”, przemyśleń i oczyszczenia umysłu. Inni wolą ćwiczyć z partnerem lub w grupie, ponieważ inne osoby są dla nich źródłem motywacji; może pociągać ich wesołe towarzystwo ćwiczących. Zastanów się dobrze, ile czasu możesz poświęcić na aktywność fizyczną. Gdy jesteś bardzo zajęta, chętnie opuścisz jakieś zajęcia, zwłaszcza jeżeli jesteś zmęczona. Pamiętaj jednak, że im częściej będziesz ćwiczyć, tym więcej będziesz miała energii i „napędu” do wykonywania codziennych zadań.

Osoby, które przekroczyły czterdziestkę, stosunkowo mało aktywne, chore oraz kobiety w ciąży przed rozpoczęciem programu ćwiczeń powin­ny skonsultować się z lekarzem i przejść badania lekarskie.

Gdy już rozpoczniesz realizację programu, zacznij powoli i stopniowo zwiększać czas trwania i intensywność treningów. Rozgrzewka jest obo­wiązkowa – w tym celu powoli i łagodnie napinaj mięśnie przez co naj­mniej 5 minut. Właściwa faza ćwiczeń, podczas której powinnaś dosto­sować tętno do poziomu treningowego, trwa w przybliżeniu 20-30 minut. Faza zamykająca ćwiczenia jest również konieczna – poświęć 5-10 minut na szybki spacer i ćwiczenia rozciągające.