Autyzm jest bardzo poważną i powszechnie znaną chorobą dziecięcą, to schorzenie jest rozpoznawalne we wczesnym dzieciństwie i trwa niestety całe życie.
Na szczęście psychologowie wiedzą jak pracować z takimi dziećmi, osobami starszymi, aby ich choroba przebiegała łagodniej czy pozwalała na samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu.
W przypadku dzieci z autyzmem terapia ma ogromne i kluczowe znaczenie dla ich postrzegania świata i radzenia sobie z otoczeniem, rodziną czy innymi osobami.
Dziecko z autyzmem odcina się od otaczającego świata, wycofuje z niego i żyje w swoim własnym, dlatego ważna jest specjalistyczna terapia i edukacja rodziców i rodziny takiego dziecka. Trudno wymienić przyczyny autyzmu, jest to choroba umysłowa, która może być spowodowana przez geny, wiek rodziców dziecka, a także przebieg porodu. Niestety choroba jest nieuleczalna, ale specjalistyczna terapia dzieci z autyzmem może pomóc w radzeniu sobie w świecie. Pomaga też rodzicom w poznaniu dziecka, które jest wymagające.