ZNP – co kryje się pod tym skrótem?
Każda szanująca się grupa zawodowa ma z reguły swój własny związek zawodowy, choć oczywiście nie jest to konieczność. Zalety takiego rozwiązania są jednak niebagatelne – im większe zgromadzenie, tym łatwiej wymusić na władzach podwyżki i tym większe znacznie będą miały ewentualne strajki, bo tylko niemądry rządzący zdecydują się zlekceważyć zorganizowaną i skupioną na swoim celu siłę.

Związki zawodowe ma większość grup zawodowych i nauczyciele absolutnie nie są wyjątkiem – Związek Nauczycielstwa Polskiego to właśnie ich organizacja, należąca do OPZZ, czyli Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Obejmuje absolutnie wszystkich pracowników oświaty, niezależnie od szczebla i typu szkoły – mowa zatem nie tylko o szkołach podstawowych i średnich, ale tez jak najbardziej o szkolnictwie wyższym. To instytucja o wielkiej sile oddziaływania na władze i już nieraz udowodniła, że jest w stanie strajkować na ogromną skalę, toteż rządzący z reguły nie chcą się jej sprzeciwiać. I słusznie.

słowa kluczowe: nauczycielskie związki zawodowe, neuca dla zdrowia toruń 2013, sprawozdanie z zebrania wzór, poradnia foniatryczna toruń, na 18 jedziemy do torunia, przebieg zebrania, przedszkole nr 14 w toruniu, sprawozdanie prezesa ogniska znp