Nastawienie rehabilitanta do dziecka autystycznego

Autyzm jest schorzeniem, na które – jak dotychczas nie odkryto skutecznej metody terapeutycznej. Te obecnie przeprowadzane przez specjalistów mają jedynie charakter łagodzenie skutków, nie zaś ich usuwania.

Jasne jest to, że dziecko dotknięte takim schorzeniem jak autyzm ma swój własny świat, w którym żyje i którego granic strzeże. Dziecko autystyczne zatem nie przeprasza za nic, nie płacze, nie tłumaczy się ze swoich zachowań. Takie dzieci również nie potrafią wyrazić swoich potrzeb.

To dlatego wszystkie osoby prowadzące wszelkie terapie – w tym rehabilitację ruchową powinny odznaczać się odpowiednim nastawieniem.

Przede wszystkim rehabilitant powinien wykazać zrozumienie i akceptację. Musi pamiętać o tym, że negatywne zachowania pacjenta nie wynikają z jego złośliwości, lecz ze schorzenia. Niezbędna jest także empatia oraz pozytywne nastawienie.

Niewątpliwie skuteczna rehabilitacja dzieci z autyzmem, może stanowić pewna wyzwanie zwłaszcza dla osób zaczynających pracę w tym zawodzie.

Rehabilitowanie dziecka z autyzmem może być trudne, lecz warto podejść do tego procesu z pozytywnym nastawieniem co z pewnością ułatwi osiągnięcie celu.