To tak zwany przewlekły katar to tak naprawdę nieżyt nosa, do jakiego dochodzi w wyniku alergii. „Katar” to śluzowa wydzielina, wydostająca się z nosa w obfitej ilości. Nos jest zatkany (ograniczona zostaje jego drożność), osoba cierpiąca na nieżyt nosa jest zmuszona do oddychania przez usta. Jeśli choroba trwa dłuższy czas – dochodzi do osłabienia powonienia. Przewlekły nieżyt nosa dotyczy często osób, jakie cierpią na przewlekłe zaburzenia krążenia i wątroby, cukrzycę.
Jaka jest przyczyna kataru siennego?

Powodują go pyłki roślin (maleńkie ziarenka pyłku kwiatowego, które wydzielają pręciki kwiatów, ziół oraz drzew). U osób, jakie są uczulone na owe ziarnka wywołują one pyłkowicę (nazywaną katarem siennym). Pod powierzchnią błony śluzowej znajdują się komórki tuczne, jakie wytwarzają duże ilości tak zwanych mediatorów zapalenia (głównie histaminy). Kiedy pyłek osiądzie w okolicy tych komórek i zostanie zaatakowany przeciwciałami IgE, komórka produkuje histaminę, co wywołuje stan zapalny. Jeżeli mamy podstawy, by sądzić, że chorujemy na katar sienny, powinniśmy pójść do lekarza, ponieważ nieleczona pylica ma tendencje do nasilania się. Może też sprzyjać pojawieniu się astmy. Lekarz zapisze nam leki, jakie pomogą na zatkany nos.
Jak unikać alergenów?

W wypadku uczulenia na pyłki roślin unikanie alergenów jest o wiele trudniejsze niż w przypadku alergii pokarmowych. Jednak może nam w tym pomóc kalendarz oraz mapa pyleń: jeżeli w jakimś okresie pyli roślina, na którą jesteśmy uczuleni – dobrze jest unikać częstego wychodzenia z domu, a gdy wracamy z dworu – powinniśmy umyć ręce i zmienić odzienie. Powinniśmy również unikać długiego wietrzenia mieszkania. Dobrze jest również codziennie jeść jogurt naturalny (jogurt pomoże zredukować nasilenie uczulenia na pyłki). Warto również zażywać witaminę C, pić napary z mniszka lekarskiego czy z łopianu. Okresy, w jakich występuje pylenie w danych regionach kraju wskazuje Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Warto jest zapoznać się z raportami ośrodka.