Rozpoznanie schorzenia, jakim jest skolioza, rozpoczyna się w momencie, gdy rodzice zauważą zdeformowanie kręgosłupa u dziecka. Ostatnimi czasy dość często skolioza jest też wykrywana przez lekarza pierwszego kontaktu lub podczas szkolnych badań cyklicznych. W tym celu stosowany jest sprzęt do przetwarzania cyfrowych zdjęć i ich późniejszej analizy cyfrowej. Tak wypatrzona deformacja kręgosłupa jest następnie dokładnie analizowana na bazie zdjęć RTG. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają ustalić skrupulatne położenie oraz kształt pojedynczych kości, a w związku z tym ustalić odpowiednią strategię kurowania.
Można wyróżnić trzy sposoby leczenia skoliozy: poprzez gorset, fizjoterapię i operacyjnie. Aplikowanie słusznej metody kurowania skoliozy będzie uwarunkowane indywidualnymi właściwościami chorego, które zostaną wykazane podczas skrupulatnych badań. Terapia może trwać nawet kilka lat, niemniej jednak występują przypadki wyleczenia podczas paru miesięcy. Jedna metoda leczenia skoliozy nie wyklucza drugiej. Leczenie operacyjne łączy się z późniejszym używaniem gorsetu przez kilkanaście miesięcy, aż do chwili zrośnięcia się kręgów nim usztywnionych. Leczenie skoliozy sposobem operacyjnym jest jedną z najbardziej zawiłych operacji ortopedycznych. Wskazane jest tu uwydatnienie tego, że właściwe podejście terapeutyczne gwarantuje niezmiernie sprawne leczenie tego problemu zdrowotnego.
Skolioza to dolegliwość, która dotyka prawie czterech procent populacji. Nie dziwi więc to, że rozwój jednocześnie w oszacowaniu jak też leczeniu tej przypadłości jest wprost fenomenalny. Niestety pomimo znacznej wiedzy na temat wad kręgosłupa, do dziś nie jest wykonalne bezsprzeczne scharakteryzowanie powodów kreowania prawie 90 procent przypadków zapadania na skoliozę. Ten wariant dolegliwości nosi nazwę skoliozy idiopatycznej.