Jak uczyć się na studiach kiedy brak nam funduszy? Takie pytanie zadaje sobie każdy kto albo już studiuje i widzi jakie to trudne z punktu widzenia finansów lub osoba która dopiero planuje rozpocząć naukę na studiach. Szczególnie mocno finansowy aspekt studiowania dotyczy tych osób którzy żeby zdobyć perspektywiczną wiedzę wykształcenie muszą udać się od innego, czasem odległego miejsca.
Osiągnięcie wyższej edukacji to fantastyczna inwestycja w swoją zawodową przyszłość, która przeważnie niemało kosztuje. Chodzi tu nie jedynie o ogromny wkład pracy w uczenie się, ale może przede wszystkim o pieniądze konieczne na wszystko co wiąże się z nauką i egzystencją na studiach. Nie każdy jednakże może pozwolić sobie na to aby sfinansować naukę na wyższej uczelni z własnej kieszeni albo z pomocą rodziców z tej przyczyny wielu młodych decyduje się na zaciągnięcie tzw pożyczki studenckiej. Takie rozwiązanie jest możliwe od od roku 1998. Wtedy bowiem została utworzona możliwość załatwienia studenckiej pożyczki na zasadach preferencyjnych.
Wielu ludzi niestety boi się studenckich pożyczek i widzi w tym dość duże ryzyko. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź nie jest całkiem łatwa jednak widać gołym okiem, że popularyzacja kredytów studenckich jest bardzo kiepska w mediach i prasie porównując chociażby z popularyzacją kredytów konsumpcyjnych, samochodowych czy też mieszkaniowych. To swego rodzaju paradoks. Dodatkowo jak się okazuje studenci zamiast kredytować pieniądze na studiowanie najczęściej preferują podejmować pracę zarobkową. Niebezpieczeństwo zaciągnięcia kredytu studenckiego jest związana głównie z kredytem zaufania do siebie ponieważ przerwanie studiów jest równoznaczne z zerwaniem umowy bankowej. W takiej sytuacji nieuchronna pozostaje bezzwłoczna spłata wykorzystanego kredytu.
Kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych ratach przez okres maksymalnie sześć lat, a dla doktoratów może być przedłużony maksymalnie o 4 lata. W każdym miesiącu student może otrzymać 600 zł.
Co powinno się zrobić aby pozyskać kredyt studencki czyli jak Jak ubiegać się o kredyt studencki?
Student razem z podaniem o pożyczkę studencką do końca października bieżącego roku powinien oddać w banku udostępniającym kredyty studenckie wniosek o poręczenie. Do takiego podania powinien załączyć zaświadczenie z Urzędu Gminy, że klient jest zameldowana na terenie obszarów wsi, a także dokumenty zaświadczające o wielkości dochodu w budżecie domowym.
Dla kogo przeznaczone są studenckie kredyty?
Kredyt studencki na preferencyjnych warunkach udostępniany jest wszystkim studentom, zarówno tym uczęszczającym do państwowych uczelni wyższych jak również komercyjnych. Podstawowym wymogiem jest to, że student musi rozpocząć studia jeszcze przed dwudziestym piątym rokiem życia.