W tym zwięzłym wpisie zaprezentuję Ci w jaki sposób czytać i skąd brać tabulatury na gitare a także powiem jak pójść dalej – tzn. takie małe wprowadzenie do nut: po co i jak.
Co to takiego: taby?
Tabulatury na gitare to metoda notacji, czyli zapisu, muzyki przeznaczony na gitarę. Oznacza to, że tak zapisaną muzykę może odczytać tylko gitarzysta (bądź inny strunowy instrument, jeżeli jest tak nastrojony jak gitara). Z tego względu nie jest to dokonała forma zapisu, ponieważ brakuje jej uniwersalności. Np. nuty są niezależne od instrumentu na którym grasz – tabulatura (potocznie taby) taka nie jest. Mimo to, warto znać tabulaturę, dlatego, że można się jej nauczyć w 10 minut i zacząć już grać, a z nutami mimo wszystko tak nie jest – wymagają więcej czasu.
Mocne i słabe strony
Tabulatury na gitare mają wiele minusów, a kilka plusów. Zasadniczą zaletą tabów jest prostota. Czytać taby może nawet całkowicie początkujący gitarzysta, który dopiero co zaczyna swoją historię z gitarą. Dzięki temu cieszą się one dużą popularnością. Niestety poza tym istnieją prawie same wady tabulatury.. Główną z nich jest brak jakiegokolwiek zapisu rytmu.Tabulatury na gitare nie zawierają żadnych informacji, jak długo dany dźwięk ma wybrzmiewać lub jakie mają być odstępy między dźwiękami. Z tego powodu nie da się grać z tabów, jeśli wcześniej się nie słyszało danego utworu czy solówki. Jest to olbrzymia wada, która dyskwalifikuje tabulaturę z możliwości bycia poważnym i cenionym sposobem zapisu muzyki. To nie wszystkie minusy gitarowej tabulatury. O braku uniwersalności już pisałem, ale powtórzę się. Tylko gitary są w stanie odczytać ten zapis. Nie możemy pokazać np. pianiście i poprosić, żeby zagrał dany kawałek tabów. Jest to niewykonalne. To kolejny bardzo ważny punkt, który jest na niekorzyść tabulatury na gitare. Ostatnią wadą, którą chcę wymienić jest brak popularności tabów wśród bardziej zaawansowanych materiałów. Znajdziesz taby do wielu solówek, jednak jeśli chcesz bardziej na poważnie zająć się muzyką, to im wyższy poziom materiałów tym rzadziej znajdziesz tam taby (nie mówiąc o materiałach, które nie są dedykowane jedynie gitarzystom – tam w ogóle nie będzie tabulatury). Tak więc, jeśli bierzesz granie na gitarze poważnie to nie uciekniesz od nut. Podpowiem jednak, że nie są one takie skomplikowane jak wiele osób twierdzi.
Jak poznawać nuty?
To było krótkie opisanie tabulatury na gitare. Z pewnością warto od niej zacząć, ale także pamiętać o nutach, które w ostateczności są znacznie bardziej przydatne i profesjonalne od tabów. W jaki sposób zacząć je poznawać? Na to przydałby się przynajmniej jeden osobny artykuł, ale podam tutaj skróconą wersję. Znajdź jakieś proste melodie (np. ludowe piosenki) zapisane w nutach i graj je na gitarze w różnych pozycjach (nie trzymaj się tylko jednej). Kiedy będzie Ci to już jakoś szło to zacznij grać z metronomem, aby narzucać sobie tempo. Ok, w ten sposób możesz zacząć. Tak więc, nie odrzucaj zupełnie tabulatury na gitare, ale z drugiej strony ćwicz nuty. Do ćwiczeń gitarzysto!