Gastronomia
Aranżacja wnętrz to niełatwe zadanie. Mamy dziś w sklepach tyle urządzeń i dekoracji, że trudno zdecydować się na zaledwie kilka. Jak urządzić pomieszczenia tak, żeby wszystko do siebie pasowało? Jakie meble wybrać, a z czego zrezygnować? Te i inne pytania kłębią się w głowach wszystkich urządzających mieszkania. Dziś skupimy się na aranżacji jednego, niezwykle istotnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia.
W kuchni spędzamy średnio 2,5 dnia tygodniowo. Dlatego przy jej urządzaniu należy pamiętać o ergonomii. Tutaj istotne jest, żeby ustawiać sprzęty w kolejności: lodówka – zlew – kuchenka. Taki układ jest zgodny z kolejnością przygotowania żywności. Najpierw podchodzimy do lodówki i wyjmujemy z niej produkty, potem czyścimy je i myjemy w zlewie, żeby na koniec wrzucić do garnka lub na patelnię. Te trzy niezbędne w każdym domu urządzenia powinny być oddzielone wygodnymi blatami. Ze względu na wygodę pracy najlepiej wybrać zlewozmywak z ociekaczem, ponieważ jest praktyczny. Będziemy mogli odstawić na niego umyte naczynia i produkty spożywcze, ale też w razie konieczności może stać się on dodatkowym blatem. W przypadku baterii do zlewozmywaka, najlepsza jest ta z jednym uchwytem, ponieważ szybciej i wygodniej można wyregulować strumień wody. Zmywarka – jeśli się na nią decydujemy – obowiązkowo musi znajdować się w pobliżu zlewu. Trzymając się tych kilku prostych zasad przy urządzaniu kuchni, zaoszczędzimy sporo czasu i będzie nam wygodniej przygotowywać potrawy. Wiemy już jak umiejscowić najważniejsze urządzenia kuchenne, a jak urządzić całą kuchnię? Oto trzy popularne style aranżacji:
Kuchnia z tradycją – styl rustykalny
Meble w kuchni zaaranżowanej na styl rustykalny są wykonane z najwyższej jakości drewna. W tym stylu chodzi o to, żeby przywrócić klimat dawnych czasów. Wykonanie takich stylizowanych na stare mebli wymagaprecyzjii artystycznego zmysłu, dlatego ich cena jest dość wysoka. Sprzęt AGD wzorowany jest tutaj na dawnych urządzeniach. Blaty są drewniane lub wyłożone ceramicznymi płytkami. Idealnym dodatkiem do takich wnętrz jest kominek lub piec kaflowy.
Kuchnia high-tech
Kuchnia urządzona w stylu high-tech przypomina klimat nowoczesnej fabryki lub laboratorium.Istotnym elementem jest tu oświetlenie. Specyficzne, punktowe światło podkreśla tak charakterystyczny dla nowoczesnych wnętrz chłód. Do aranżacji tego typu pomieszczeń używa się niejednolitych tworzyw sztucznych, szkieł i blach nierdzewnych. Przestrzeń jest zabudowana różnymi ciągami, a większość akcesoriów kuchennych i sprzętów jest pochowana. Na ścianach tradycyjne płytki zastąpione są przez stalowe panele. Meble lekkie i bez cokołów oraz szafki dolne wiesza się lub ustawia się na nóżkach. Takie rozwiązanie nadaje pomieszczeniu przestronności.
Nowoczesność z klasyką
Połączenie nowoczesności i klasyki w kuchni to propozycja dla odważnych, ponieważ aranżacja w tym przypadku wymaga dużego wyczucia smaku. Oba sposoby aranżacji mają wspólny punkt odniesienia – prostotę i oszczędność formy. Styl nowoczesny najczęściej kojarzymy z chłodem, jednak kuchnia urządzona w takim stylu daje duże poczucie świeżości. Natomiast pomieszczenie klasyczne – odwrotnie – zawsze daje wrażenie ciepłego i przytulnego.