Leczenie blizn, a zwłaszcza tych potrądzikowych oraz oparzeniowych jest bardzo ciężkie. Niejednokrotnie osoby, które się leczą popadają w czarną rozpacz z powodu braku skutecznych leków czy maści. Na szczęście medycyna, jako dziedzina nauki przeżywa bardzo szybki rozwój.
maść na blizny
Jak powstaje blizna?
Blizna powstaje wskutek uszkodzenia skóry. Rana się goi, tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, przybiera kolor czerwony i stopniowo robi się coraz bledsza. Tkanka nigdy nie będzie miała dokładnie takiego koloru jak nieuszkodzona skóra, ponieważ nie zawiera barwnika. Istnieje kilka podstawowych rodzajów blizn: blizny linijne (te są najczęstsze), blizny przerostowe, bliznowce i przykurcze bliznowate. Miejsce w której znajduję się blizna też jest istotne. Jeśli znajduje się w miejscu zazwyczaj zasłanianym ubraniem – to zazwyczaj nie powoduje takich kompleksów, jak np. blizny na twarzy. Jeżeli blizna powstała w miejscu trudno dostępnym, np. w fałdach skóry czy też na zgięciach kończyn, to utrudnia to gojenie się rany.
Jakie są metody leczenia blizn?
Istnieją różne metody leczenia blizn. Można dokonać podziału na chirurgiczne oraz niechirurgiczne. W skład niechirurgicznych wchodzą metody fizykalne i farmakologiczne. Fizykalne sposoby leczenia blizn to m. in.: presoterapia (leczenie uciskiem),radioterapia, krioterapia oraz laseroterapia. Presoterapia polega na stosowaniu przewlekłego ucisku na bliznę, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia tkanek oraz zwolnienia metabolizmu. W ten sposób dochodzi do zmniejszania produkcji kolagenu w bliźnie. Leczenie blizn najlepiej rozpocząć tuż po tym jak rana się zagoi. Jednak nie może być stosowane przez długi czas, gdyż może spowodować martwicę tkanek. W leczeniu blizn stosuje się opatrunki silikonowe, jakie wygładzają oraz zmiękczają powierzchnię blizn.