Ruch fizyczny

Większość z nas prowadzi raczej siedzący tryb życia – zamiast cho­dzić lub jeździć na rowerze, jeździmy samochodami, siedzimy w pracy, oglądamy telewizję leżąc na kanapie. A ruch jest bardzo ważny dla zachowania fizycznego i emocjonalnego zdrowia. Poprawia napięcie mięśni i koryguje postawę, wzmacnia siłę witalną, może polepszyć krążenie i oddychanie. Ruch nie tylko zmniejsza poziom tłuszczu we krwi, ale przekształca też jego duże kuleczki (lipoproteidy o małej gęstości LDL) w mniejsze, mniej lepkie (lipoproteidy o dużej gęstości – HDL), które poruszają się łatwiej i nie zatykają arterii. Ruch wpływa również korzystnie na zdrowie psychiczne. Dodaje wigoru, łagodzi napięcie i nie­pokój. Stymulując wytwarzanie adrenaliny i noradrenaliny, substancji wpływających na stan emocjonalny, może nawet usunąć objawy de­presji.

Czy słyszałaś o narkotycznym efekcie biegania? To swoiste „uza­leżnienie” od treningu polega na tym, że ruch fizyczny uaktywnia wyzwalanie endorfiny i enkefaliny, substancji podnoszących nastrój. Dzięki ćwiczeniom fizycznym ciało nabiera sprawności, a umysł się uspokaja.

Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń fizycznych; dobry program zajęć powinien zawierać „wszystkiego po trochu”, Ćwiczenia izotoniczne, takie jak podnoszenie ciężarków, stretching i joga, rozwijają siłę i elasty­czność mięśni. Nie mają dużego wpływu na oddychanie i krążenie, ale zwiększają siłę oraz napięcie wiotkich mięśni. Przed przystąpieniem do zajęć i po ich zakończeniu należy koniecznie wykonywać ćwiczenia roz­ciągające.