Możesz też pić chude mleko oraz jogurt i jeść ser o niskiej zawartości tłuszczu. Unikaj obfitych deserów, potraw smażonych i zawiesistych sosów.
Większość z nas prawdopodobnie powinna ograniczyć sól i cukier. Jeżeli możesz, zamień cukier na miód lub soki owocowe – są to naturalne substancje słodzące. Postaraj się jeść owoce lub powidła bez cukru oraz dżemy słodzone tylko naturalnymi sokami.
Chociaż pewna ilość soli jest niezbędna, większość ludzi spożywa ją w nadmiarze, czasem nieświadomie, ponieważ przetworzone produkty żywnościowe zawierają jej dość dużo. Należy pamiętać, że sól występuje w postaci naturalnej w wielu produktach, nie ma więc powodu, by jeszcze jej dodawać. Przyrządzając potrawy używaj zamiast soli ziół i przypraw, i staraj się jeść mniej przetworzonej żywności. Codziennie można spożywać najwyżej 25 gramów cukru oraz 6 gramów soli.
Jak wiadomo, miód i sól mają własności konserwujące. Ale ostatnio używa się coraz więcej sztucznych konserwantów i dodatków chemicznych. Niektóre z nich dodawane w niewielkich ilościach są nieszkodliwe, inne nawet występują w stanie naturalnym, na przykład glutaminian sodu znajduje się w sfermentowanych produktach sojowych (sos sojowy). Jeżeli jednak dodaje się do potraw zbyt. dużo tego składnika (szczególnie do potraw serwowanych w restauracjach), może się on stać przyczyną różnych dolegliwości, takich jak bóle, zawroty głowy i nudności.
Barwniki, konserwanty, stabilizatory, antyutleniacze oraz emulgatory mogą niekorzystnie oddziaływać na osoby uczulone na te substancje. Większość dodatków jest starannie testowana. Sprawdza się, czy nie są szkodliwe dla zdrowia. Producenci powinni podawać na etykietkach produktów żywnościowych rodzaj i ilość użytych składników. I choć nie wszystkie bywają szkodliwe, zdarzają się osoby szczególnie źle na nie reagujące. Mogą one być też przyczyną nadpobudliwości u dzieci.
Aby ocenić stopień własnej wrażliwości lub wrażliwości dziecka na poszczególne dodatki żywnościowe, należy rozpocząć od bardzo restrykcyjnej diety, opartej na łagodnych produktach podstawowych, a następnie stopniowo i pojedynczo wprowadzać te produkty, które mogą szkodzić, po czym obserwować reakcje organizmu. W czasie przeprowadzania takiej próby najlepiej konsultować się z żywieniowcem, naturopatą lub lekarzem specjalizującym się w badaniu reakcji organizmu na żywność.
Najlepszą radą, jeśli chodzi o zaplanowanie prawidłowego odżywiania, jest unikanie żywności, która wywołuje reakcje alergiczne, oraz stosowanie zrównoważonej diety. Podsumowując, należy jeść produkty naturalnie słodzone, nie zawierające dużo tłuszczu, bogatsze w błonnik, a przede wszystkim trzeba kierować się umiarem i zdrowym rozsądkiem!