Zdrowa żywność lub żywność przetworzona tylko w niewielkim stopniu zawiera naturalne składniki odżywcze. Należy więc jeść przede wszystkim naturalnie hodowane owoce i warzywa, nie nawożone pestycydami, mięso i drób zwierząt, które nie były „pędzone” zastrzykami hormonalnymi, oraz „wiejskie” jajka.
Ogólnie mówiąc, trzeba jeść jak najwięcej owoców i warzyw oraz spożywać więcej błonnika. Owoce i warzywa najlepiej jeść na surowo i ze skórką, aby wykorzystać wszystkie zawarte w nich witaminy i sole mineralne. Przed jedzeniem należy oczyścić starannie skórkę, szorując owoc lub warzywo szczotką pod bieżącą wodą. Powinny być zjadane świeże, ponieważ z upływem czasu tracą wartości odżywcze. Długie gotowanie nie jest wskazane – gotujemy krótko w małej ilości wody. Jeżeli zamiast gotowania będziesz parowała warzywa, prawdopodobnie przekonasz się, że są smaczniejsze niż gotowane! Jeżeli jednak gotujesz warzywa, staraj się nie marnować cennych składników odżywczych zawartych w wywarach – wykorzystaj je, na przykład do sosów.
Należy też zjadać więcej błonnika. Biały chleb zastąp razowcem i płatkami. Spożycie błonnika zwiększaj stopniowo, by uniknąć uczucia pustej sytości, które może się okresowo pojawić.
Jeżeli chcesz ograniczyć tłuszcz, jedz tylko chude mięso w niewielkich ilościach i staraj się włączyć do jadłospisu więcej drobiu i ryb. Na rynku znajduje się wiele dobrych produktów o obniżonej zawartości tłuszczu. Planuj dietę rozsądnie. Pamiętaj, że lepiej używać mniej masła, produktu naturalnego, niż jeść dużo margaryny, która zawiera również związki chemiczne oraz uwodorowane tłuszcze.