Haloperydol ma podobne do chloropromazyny działania niepożądane pochodzenia ośrodkowego (parkinsonizm, zaostrzenie reakcji depresyjnych i stanów drgawkowych), znacznie słabiej działa natomiast hipotensyjne i cholinolitycznie. Może wywołać uszkodzenie wątroby i żółtaczkę, działanie jego na szpik jest natomiast słabsze. Podobnie jak chloropromazyna działa na układy wydzielania wewnętrznego. Bardziej wybiórczo blokujące na receptory dopaminergiczne od haloperydolu działają trłfluoroperydol (Trifluperidol, Triperidol, Trisedyl) oraz spiroperydol (Spiperone). Silnym działaniem adrenolitycznym charakteryzuje się droperydol (Inapsine), lek o krótkotrwałym działaniu neuroleptycznym i uspokajająco-nasennym. Jest on stosowany łącznie z silnymi lekami przeciwbólowymi w tzw. neuroleptanalgezji. Z innych leków należących do tej grupy należy wymienić pipamperon (Pipamperone, Dipiperon), jeden z najsilniejszych leków pochodnych butyrofenonu bromoperydol (Bromperidol), stosunkowo mało toksyczny i charakteryzujący się długotrwałym działaniem metylperon (Metylperone, Buronil), zbliżony właściwościami do haloperydolu oraz łeneperon (Leneperone), lek o silnych właściwościach uspokajających i nasennych i podobny w działaniu azaperon (Azaperone).
Losowe wpisy:
Medycyna weterynaryjna
Można spokojnie powiedzieć, że każdy z nas wie, czym jest medycyna. Korzystamy z jej wytworów regularnie, by zadbać o swoje zdrowie. Powinniśmy więc zainteresować się również pewnymi odmianami medycyny. Jedną z takich odmian jest medycyna weterynaryjna.
Medycyna weterynaryjna mówi o wszystkich chorobach, które mogą tyczyć się zwierząt. Musimy bowiem zdać...
Ajurweda dieta oczyszczająca
Wiosenne oczyszczanie organizmu
Masowe ilości chemii w otaczającym nas środowisku sprawia, że coraz bardziej stajemy se podatni na różnego rodzaju choroby oraz alergie. Pomimo stosowania odżywczej diety i odpowiedniej ilości ruchu często dokuczają takie dolegliwości jak bóle głowy, brak energii czy różnego rodzaju alergie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z...