Jeżeli podejmuje się samodzielne leczenie, ważne jest, by jak najściślej dopasować swoje odczucia i objawy fizyczne do opisanej niżej charakterystyki remediów; tak właśnie zrobiłby homeopata.
Jeśli nie ma innych zaleceń, należy przyjmować codziennie dawkę 30c i przerwać przyjmowanie leku, gdy objawy zaczną ustępować. Jeżeli lek nie odnosi skutku, oznacza to zwykle, że został źle wybrany. Wtedy zaleca się ponowne przeanalizowanie objawów i dopasowanie do nich innego środka. Przed rozpoczęciem leczenia należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Homeopatia może być stosowana równocześnie z niektórymi rodzajami terapii, takimi jak akupunktura, chiropraktyka i hipnoza lub psychoterapia, ale nie powinna, jak już wiemy, być stosowana równolegle z aromaterapią lub ziołami.
Bryonia alba: Przynosi ulgę, gdy ból stawów jest silny, lecz ustępuje po ochłodzeniu i w czasie odpoczynku, a pogarsza się po ogrzaniu lub podczas ruchu.
Pulsatilla: Środek może pomóc, jeżeli ból nasila się pod wpływem ciepła, gdy osoba chora jest rozdrażniona.
Calcarea carbonica: Szczególnie wskazany specyfik, gdy pacjent ma wrażenie, jakby stawy były zimne, oraz gdy zmiany pogody wywołują ich sztywność i bolesność.
Arnica montana: Środek może przynieść ulgę, gdy przyczyną silnego bólu stawów jest zimna i sucha pogoda.