Bardzo często nie doceniamy znaczenia odpowiedniego odżywiania. Jeśli jedzenie jest niezdrowe, narządy i komórki organizmu nie otrzymują składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Odżywianie się jest podstawową potrzebą życiową, i dlatego właśnie w pokarmie poszukiwano źródła substancji leczniczych. Starożytni Grecy i Egipcjanie używali, na przykład, czosnku do leczenia infekcji dróg oddechowych, wirusowych chorób jelit oraz chorób skórnych. Kapusta była środkiem leczącym chorobę wrzodową oraz bóle głowy. W pierwszych latach osiemnastego wieku angielskie statki handlowe zaczęły przywozić do Europy cytryny i owoce cytrusowe, które okazały się doskonałym lekar­stwem na szkorbut – chorobę marynarzy. Do początku dwudziestego stu­lecia naukowcy wyodrębnili z owoców cytrusowych substancję leczącą szkorbut – witaminę C. W tym samym czasie odkryto jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminę A.

Pod koniec lat czterdziestych dwudziestego wieku z pożywienia wyod­rębniono czterdzieści składników odżywczych oraz trzydzieści witamin. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte przyniosły gwałtowny wzrost produ­kcji przetworzonej żywności. Spowodowało to pojawienie się w ciągu następnych dwudziestu lat wciąż nowych diet odchudzających, ponie­waż ludzie zaczęli desperacko podejmować próby pozbycia się nadwagi, skutku udogodnień w przygotowywaniu posiłków.

Wydaje się, że obecnie coraz lepiej wiemy, jakie składniki dostarcza­my organizmowi wraz z pożywieniem. Nowe doniesienia o szkodliwości takich substancji, jak pestycydy, dodatki do żywności oraz tłuszcze nasycone, jak również informacje o korzyściach płynących ze spożywa­nia określonych produktów – zmieniły nawyki żywieniowe wielu ludzi. Jednak przed podjęciem decyzji o zmianie diety zbierz jak najwięcej informacji, by wybór tego, co jeść, był w pełni świadomy. Czasem trudno odróżnić zalecane diety-cud od rozsądnych rad. Jeżeli jesteś zdecydowa­na podjąć terapię żywieniową, aby wyleczyć się z jakiejś choroby, pozbyć się alergii albo po prostu, by poprawić ogólny stan zdrowia, radzimy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty – dietetyka lub żywieniowca.