Od wielu wieków książka nie zmieniała swojej formy, jedynie zmieniały się technologie samego druku oraz szybkość wydawania. Mało kto jeszcze kilka lat temu spodziewał się, że książki zmienią swoją postać i staną się elektroniczne.

Dzisiaj coraz więcej osób rezygnuje z czytania książek drukowanych i wybiera książki elektroniczne, które mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi wydaniami. E-książki są sprzedawane taniej dlatego, że nie trzeba ich drukować ani ponosić kosztów magazynowania czy dostawy. Dzięki temu kosztują one mniej od drukowanych o 30-50%. Kolejną zaletą jest możliwość robienia notatek w e-książkach i późniejsze ich zmienianie, co w tradycyjnej książce jest niemożliwe. Dzięki temu, że książki elektroniczne są tworzone na komputerach można dodać do nich oprócz obrazków także dźwięk, filmy czy hiperłącza. Książki cyfrowe łatwiej jest przechowywać oraz kopiować. Na małej przestrzeni fizycznej można pomieścić tysiące książek. Przykładowo na jednym dysku twardym można zapisać tyle książek, ile znajduje się w niejednej bibliotece miejskiej. Jeśli chodzi o aspekt ochrony środowiska to nie jest on taką zaletą e-książek jak się szeroko ogłasza. Fakt, że do ich produkcji wykorzystuje się drewno, jednak w przypadku e-książek potrzebna jest cała infrastruktura: internet, komputery, monitory, która wykorzystuje prąd, który to zaś produkowany jest ze spalania węgla. Ciężko jest więc jednoznacznie powiedzieć czy e-książki są ekologiczne.

Książki elektroniczne można czytać na kilka sposobów. Najwięcej osób robi to na ekranach monitorów swoich komputerów, gdyż jest to najtańsze rozwiązanie i szeroko rozpowszechnione. Takie czytanie powoduje jednak pewien dyskomfort zarówno związany z długą pozycją siedzącą oraz z męczeniem się wzroku czytającego. Część osób czyta więc na laptopie gdyż nie są wtedy przyssani do biurka i mogą czytać nawet w łóżku. To rozwiązanie jednak w dalszym ciągu męczy oczy przy dłuższym czytaniu. Producenci sprzętu elektronicznego zauważyli tutaj lukę i zaczęi pracę nad specjalnym rodzajem wyświetlacza, który ma przypominać kartkę papieru. Oczywiście im się udało i na rynku pojawiły się urządzenia służące do czytania e-książek – czytniki ebook. Są to małe przenośne urządzenia posiadające przeważnie ekran w wielkości 6 cali, który imituje zadrukowaną kartkę papieru. Dzięki temu z czytnika można czytać nawet przez kilka godzin książki i nie poczuje się dyskomfortu.

Do tego typu rozwiązania, czyli czytania książek na urządzeniu elektronicznym, przekonuje się coraz więcej osób. Jak w dlaszym ciągu tak pójdzie to z czasem książki drukowane będą tylko pamiątką.