Mimo że ból stawów często nasila się pod wpływem chłodu i wilgoci, to właśnie wilgoć, oprócz ciepła, daje uczucie ulgi i łagodzi cierpienie. Wilgoć powoduje podwojenie efektu terapeutycznego, ponieważ woda przenosi ciepło wzmagając jego oddziaływanie. U osób cierpiących na osteoartre­tyzm terapia ciepłem zmniejsza ból i przywraca stawom ruchomość.

Najprostszym sposobem jest przyłożenie termoforu na bolące stawy. Innym – gorąca kąpiel, z solami lub bez, która nie tylko usuwa ból, ale też relaksuje. W celu złagodzenia bólu i dolegliwości związanych z osteoartretyzmem można też używać śpiworów, stosować kataplazmy i okłady parafinowe.

Śpiwory

Włożenie ocieplanej bielizny czy wsunięcie się w śpiwór daje podobny skutek – całe ciało jest wówczas równomiernie ogrzewane. Radzimy wypróbować tę metodę, jeśli stawy są szczególnie wrażliwe na zimno i wilgoć.

Gorące, wilgotne okłady

Gorące, wilgotne okłady na stawy i ich okolice mogą być bar­dzo skuteczne w łagodzeniu bólu oraz rozluźnieniu mięśni wokół stawów.

By przygotować okład, należy nasączyć ręcznik gorącą wodą, lecz nie parzącą, i złożyć go na pół. Następnie położyć się, przyłożyć ręcznik do bolącego miejsca i trzymać przez 10-15 minut. Aby wzmocnić efekt terapeutyczny, dobrze jest postawić w pobliżu naczynie z bardzo gorącą wodą i odświeżać okład co 5 minut. Przy okładzie rozgrzewającym wyko­rzystuje się wełniany pled do utrzymania ciepła oraz bawełniany mate­riał, na przykład prześcieradło, do utrzymania, wilgoci. Należy wykonać te same czynności co w przypadku zwykłego okładu, z tym wyjątkiem, że do gorącej wody zanurza się bawełniany materiał, a po jego przyłożeniu trzeba dodatkowo okryć się wełnianym pledem. Okład taki stosować przez 20-40 minut. Przy silnie bolących stawach zaleca się stosowanie tej metody dwa lub trzy razy dziennie.