Niepowtarzalne właściwości ziół sprawiają, że organizm może pobierać z preparatów ziołowych niezbędne składniki, odrzucając resztę. Zioła doskonale nadają się do leczenia wszelkich stanów zapalnych, do których należy też artretyzm. Korzyści ze stosowania ziół bywają różnorodne.

Mogą zlikwidować zapalenie stawów, dostarczyć składników odżywczych do ich odbudowania lub przywrócić równowagę układu immunologicz­nego, którego funkcjonowanie zaburza choroba.

Przyjmowanie niżej wymienionych ziół w zalecanych ilościach często przynosi natychmiast pewną ulgę. Gdy objawy zaczną ustępować, należy przerwać kurację. Oczywiście, efekty działania ziół stymulujących układ immunologiczny nie będą od razu zauważalne. W żadnym wypadku nie należy przyjmować ziół przez dłuższy czas lub w większych dawkach niż zalecane. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia ziołami trzeba skon­sultować się z lekarzem prowadzącym.

Zioła nie powinny być przyjmowane w czasie stosowania aromaterapii lub homeopatii, ale leczenie nimi można łączyć z większością innych terapii naturalnych.

Werbena (Verbena hastata). Wiele zastosowań tego ziela, podob­nego w działaniu do aspiryny, znamy już od czasów starożytnych. W Egipcie, Grecji i Rzymie ceniono liście, kwiaty i korzenie werbeny. W Europie i w Stanach Zjednoczonych występuje kilka gatunków tego ziela. Jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy skutecznie łagodzi szereg dolegliwości bólowych – od bólu głowy do bólu stawów. Werbena działa również lekko przeczyszczająco.

Przeciwwskazania: U niektórych osób werbena może obniżyć czyn­ność serca i spowolnić oddech. Dlatego też osoby z zaburzeniami pracy serca lub oddechu (np. z astmą) powinny jej unikać. Dotyczy to też pacjentów ze schorzeniami żołądkowo-jelitowymi i kobiet ciężarnych, ponieważ ziele stymuluje pracę macicy i jelit. Nie należy podawać go dzieciom. Osobom w podeszłym wieku zaleca się najpierw małe dawki, które można stopniowo zwiększać.

Sposób przygotowania: Do sporządzenia naparu wziąć 1,5 łyżeczki ziela na szklankę wrzącej wody i parzyć przez 15 minut. Pić nie więcej niż 4 szklanki dziennie. W postaci syropu przyjmować łyżeczkę nie więcej niż 3 razy dziennie.