Węglowodany

Głównym źródłem energii są węglowodany, przetwarzane w organizmie na glukozę i glikogen, zasilające mięśnie, mózg oraz układ nerwowy. Źró­dłem węglowodanów są skrobia i cukry. Zaleca się szczególnie spożywanie skrobi zawartej w ziarnach zbóż, roślinach strączkowych oraz makaro­nach, natomiast źródłem cukru są owoce i warzywa. Oczyszczony cukier i mąka zawierają wysokokaloryczne węglowodany o niskiej wartości od­żywczej. W odróżnieniu od naturalnych skrobi i cukrów, które przekształ­cają się w glukozę wolniej i są absorbowane z niezmiennym natężeniem, organizm wchłania je szybko i natychmiast spala. Węglowodany powinny być składnikiem codziennego pożywienia. Zaleca się, by stanowiły około 60 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Błonnik

Błonnik, czyli włókna roślinne, jest niestrawną substancją, zawartą w postaci naturalnej w zbożach, fasoli, orzechach, warzywach i owocach. Nie zawiera składników odżywczych i nie jest trawiony, przesuwa się tylko przez przewód pokarmowy. Ponieważ absorbuje ciecze, sprzyja powstawa­niu luźnego stolca, który jest potem łatwo wydalany. Błonnik przyspiesza przejście nie strawionych resztek pokarmowych przez jelita i pomaga wy­dalić substancje toksyczne. Aby pożywienie o małej zawartości błonnika przeszło przez układ trawienny, potrzeba trzech, a nawet czterech dni, natomiast pożywienie o dużej zawartości błonnika potrzebuje zwykle dwu­dziestu czterech godzin. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika zmniejsza prawdopodobieństwo powstania nowotworu okrężnicy, chorób uchyłka oraz tworzeniu się kamieni żółciowych.

Błonnik występuje w postaci naturalnej w różnych produktach. Naj­więcej błonnika zawierają: ziarna i kasze nie oczyszczone, całe ziarna pszenicy, ryż nie oczyszczony, jęczmień oraz otręby, jak również rośliny strączkowe, owies, jęczmień oraz żyto. Spożywanie tych produktów ogra­nicza również ilość absorbowanych w organizmie tłuszczów i cukrów. To z kolei obniża poziom cholesterolu we krwi oraz ciśnienie krwi. Dobrym źródłem błonnika są także: kukurydza, jabłka, marchew, brukselka, bakłażany, seler, ziemniaki, groch oraz suszone owoce. Zaleca się co­dzienne spożywanie około 40-60 gramów tego składnika.